Přehrada Les Království

Les Království je údolní přehradní nádrž na Labi vystavěná v roce 1920. Leží u samoty Tešnov v katastrálním území Bílá Třemešná, 4 kilometry proti proudu od Dvora Králové nad Labem, v úzkém údolí, jež prochází Kocléřovským hřbetem. Na levém břehu ji lemuje rozsáhlý lesní komplex Království, zbytek starého hraničního hvozdu, po němž získala přehrada své jméno.

Přehrada je v českých poměrech neobvyklá svým vysoce estetickým stavebním provedením. Mohutné vodní dílo harmonizuje s nádhernou okolní přírodou a na návštěvníky působí romanticky. Není divu, její mostní konstrukce byla provedena v romantizujícím pseudogotickém duchu (podle projektu Ing. arch. J. Valečky).

Architektura přehrady Vás přenese do historie hradů a zámků. Ozdobné oblouky hráze připomínající brány hradů s věžičkami přidávají celé romantické krajině kolem hráze pohádkový nádech. Také samotný dům hrázného je postavený v pseudogotickém duchu jako zámeček s věží. Přehrada je zajímavá také svou funkčností. V roce 1964 byla přehrada prohlášena národní technickou památkou. Její masivní čtyřicetimetrové zdi dokážou pojmout až devět miliónů metrů krychlových vody. Každý kámen do přehrady byl vyráběn na míru. Slouží také jako vodní elektrárna.

Nejkrásnější vodní nádrž Čech

Podle některých názorů je přehrada nejkrásnější v celé České republice. Její fotografie krášlí obálku reprezentativní encyklopedie „Přehrady Čech, Moravy a Slezska“ (Vojtěch Broža a kol., Liberec 2005). Zadáte-li na internetu ve vyhledávači Google heslo „nejkrásnější přehrada“,otevřou stránky se vám stránky Tešnova či Lesa Království. A na jedné z těchto webových stránek naleznete nadšený zápis turisty: „Ahoj, lidi! Přehrada se před vámi vynoří znenadání jako zámek v pohádce o Šípkové Růžence, ale ona vlastně je jako z pohádky. Je prostě krásná a její věžičky stojí za podívání!“.

V současnosti je díky své jedinečnosti přehrada vyhledávaným cílem turistů zvláště v letních měsících. Od 18. dubna 1964 je přehrada i s elektrárnou zapsána jako nemovitá kulturní památka, od 1. července 2010 je národní kulturní památkou.

Více na stránkách https://prehrada-les-kralovstvi.cz/

O pádlování na přehradě si přečtěte zde, VIDEO z přehrady

Plavba na lodi z Lesa Království do Dvora Králové

Od vodní nádrže je celoročně sjízdné Labe až na okraj Dvora Králové.  

Instrukce pro vodáky:

Plavbu začnete na přehradě. Po necelých 2km plavby podjedete dřevěný zakrytý mostek pro pěší a hned za ním následuje jez v obci Verdek. Jedná se o 1m vysoký šikmý stupeň v kamenné navigaci, pod kterým se tvoří nebezpečné vývařiště. Doporučujeme přistát v blízkosti mostku a lodě přenést po pravém břehu.

Za Verdekem Labe mírně meandruje a až na okraj Dvora Králové je již bez jezů. Na začátku Dvora doporučujeme ukončit vaši plavbu. Průjezd městem je ztížený několika potenciálně nebezpečnými jezy ve vysoké kamenné navigaci s nemožností přenesení.

 

 

Adresa

Souvrať 30 č.p., Mostek, 544 75

50.467898, 15.723184

Google Maps             Mapy.cz

 

 

 

 

 

Kontakt

Email: chalupa@napotoku.cz

Telefon: 608 275 666

Kontaktujte nás ⇒  ZDE

 

 

Termíny pobytů

Hlavní sezona: červenec, srpen

Vánoce 2024: VOLNO, SILVESTR 2024: obsazeno

Pobyty o letních prázdninách začínají a končí sobotou.

 

    

Copyright © 2020 Chalupa Na Potoku

Search