Kumburk a Bradlec

Na okraji Českého ráje, poblíž Nové Paky, asi 25 kilometrů od Souvrati objevíte hned dvě zříceniny, vzdálené od sebe pouze 3 kilometry. Zvládnete je navštívit během jednoho odpoledne. Jedná se o zříceniny hradů Bradlec a Kumburk.

Zřícenina hradu Kumburk

Hrad Kumburk najdete poblíž obce Syřenov. Přístupný je po celý rok a vstupné je dobrovolné. Procházkou z obce Syřenov se vydejte po červené turistické značce. Po přibližně dvou kilometrech dojdete na rozcestí Pod Kumburkem a pokračujte opět po červené značce. Ta Vás zavede k samotné zřícenině hradu Kumburk. Celá trasa se dá zvládnout i s kočárkem. (S ním dojdete ke druhé vstupní bráně a stánku s občerstvením, pak se pokračuje po schodech do horní části hradu).

Hrad Kumburk byl založen rodem Markvarticů na počátku 14. století. V roce 1406 byl prodán Janem z Kumburka Janu Krušinovi z Lichtemburka. V pozdějších letech za panování Hynka Krušiny z Lichtemburka byl Kumburk zabezpečen vnějším opevněním. Hrad Kumburk byl poničen Švédy za třicetileté války a v roce 1658 jej císař nařídil zbořit.

Z hradu se dochovaly podzemní paláce, ruiny hradeb, hranolové a kulaté věže a brány hospodářských budov. Dnes se o zachování hradu snaží Sdružení pro záchranu hradu Kumburku, které vybudovalo i vyhlídkovou plošinu s nevšedním výhledem na Krkonoše, Český ráj, Kozákov a při dobré viditelnosti i na Orlické hory. Nachází se zde pamětní deska návštěvy K. H. Máchy. 

Zřícenina hradu Bradlec

Zřícenina hradu Bradlec je také celoročně volně přístupná. Stojí na dvou čedičových vrcholech mezi obcemi Bradlecká Lhota a Újezdec severovýchodně od Jičína. Pokud nepůjdete pěšky z Kumburku, auto je možné zaparkovat v lese na severním okraji obce Újezdec nebo u restaurace Klepanda v obci Syřenov. Od rozcestníku Na Klepandě v obci Syřenov vás k ní dovede modrá turistická značka. V závěrečném úseku je stoupání prudší, leze se i po skále, a proto výlet není vhodný pro kočárky a velmi malé děti.

První písemné prameny dokládají založení hradu ve 14. století Havlem Rybou z Bradlce. Je však možné, že vznikl už na sklonku 13. století. Loupeživí rytíři – páni z Jenštejna zřejmě dovršili třetí závěrečnou stavební etapu. Roku 1417 byl hrad Bradlec dobyt královskými vojsky. V průběhu let se často střídali majitelé. V 16. století, během držení hradu rodem Trčků z Lípy, začíná panství pozvolna upadat. V roce 1600 byl Bradlec poprvé uváděn již jako pustý.

Z původního hradu se dochovaly pozůstatky tří stěn věže a zbytky zdí. Ruiny paláce vypovídají o dovednostech středověkých stavitelů. Pozoruhodná jsou dochovaná zdiva, jejichž vnější stranu tvoří kvádry z kvalitního žlutého pískovce. Zatímco vnitřní stěna byla vyzděna z čedičových kamenů, což byla v té době módní záležitost. Bradlec je spojován s řadou pověstí.

Rumcajsova jeskyně, zřícenina a vrch Brada

Budete-li chtít s výletem pokračovat, o pár kilometrů dál, přesně 5 km severně od Jičína se nalézá obec Brada, ve které se můžete podívat k Rumcajsově jeskyni a ke zřícenině Brada na stejnojmenném vrchu.

K Rumcajsově jeskyni se od parkoviště u penzionu Brada vydáte po modré a po asi 200 metrech odbočíte z turistické cesty doleva. Tady zjistíte jak to mají Rumcajs, Manka a Cipísek uvnitř zařízeno. Tuto část lze projít s kočárkem.

Od jeskyně pár desítek metrů po neznačené trase a poté lze napojit na naučnou stezku, která vás zavede na vrchol Brady. Pro kočárky je trasa nevhodná. V blízkosti se nalézají nepatrné zbytky hradu založeného ve 13. století. Vrchol nabízí panoramatické výhledy do okolí, které jsou popsané na panelech. Zpět se můžete vracet v rámci okružní trasy po naučné stezce "O historii hradu Brada a jeho podhradí".

Adresa

Souvrať 30 č.p., Mostek, 544 75

50.467898, 15.723184

Google Maps             Mapy.cz

 

 

 

 

 

Kontakt

Email: chalupa@napotoku.cz

Telefon: 608 275 666

Kontaktujte nás ⇒  ZDE

 

 

Termíny pobytů

Hlavní sezona: červenec, srpen

Vánoce 2024: VOLNO, SILVESTR 2024: obsazeno

Pobyty o letních prázdninách začínají a končí sobotou.

 

    

Copyright © 2020 Chalupa Na Potoku

Search