Perla českého baroka - areál Kuks

Hospitál Kuks je právem označován za barokní perlu východních Čech. V roce 1704 jej nechal vybudovat František Antonín Špork, a ačkoliv by si to jistě přál, možná ani netušil, že se stane jednou z nejvýznamnějších historických staveb tohoto kraje.

Kuks - ostrov barokního umění

Ve velkolepém areálu kousek od Jaroměře se můžete nechat oslnit magií místa, jehož atmosféru obdivovali návštěvníci už před staletími. Obdivovat můžete sochařské alegorie ctností a neřestí z dílny věhlasného sochaře Matyáše Bernarda Brauna a poté relaxovat v bylinkové zahradě areálu bývalých lázní se zámkem.

Slavný soubor dvanácti ctností a neřestí, osmi soch blahoslavenství a dalších plastik zdobí prostor před průčelím kostela a Hospitálu.

Prohlédnout si můžete také známou muzejní lékárnu U granátového jablka, jednu z nejstarších zachovaných barokních lékáren ve střední Evropě. Návštěvníkům je otevřena také Galerie českých vín. Díky obnovenému historickému vinohradu je místními i turisty oblíbené také tradiční zářijové vinobraní.

Na Kuksu stojí za to vidět:

Na Kuksu stojí za to zažít:

Ze Souvrati se dostanete do Kuksu autem za 25 minut.

Hezký půldenní či celodenní výlet si můžete udělat i vlakem přímo z Mostku. Jízda vlakem z Mostku na Kuks trvá jen 20 minut. Odjezd 9:01, 13:01, 17:01. Zpátky se dostanete v 10:30, 14:30, 18:30.

Cestou se zastavte na oběd ve Šporkově mlýně, velmi oblíbené destinaci místních vodáků a cyklistů, polohou šikovně mezi Kuksem a Braunovým Betlémem. Najdete zde příjemné venkovní posezení a určitě se tady i dobře najíte.

 

 

Adresa

Souvrať 30 č.p., Mostek, 544 75

50.467898, 15.723184

Google Maps             Mapy.cz

 

 

 

 

 

Kontakt

Email: chalupa@napotoku.cz

Telefon: 608 275 666

Kontaktujte nás ⇒  ZDE

 

 

Termíny pobytů

Hlavní sezona: červenec, srpen

Vánoce 2024: VOLNO, SILVESTR 2024: obsazeno

Pobyty o letních prázdninách začínají a končí sobotou.

 

    

Copyright © 2020 Chalupa Na Potoku

Search