Miletín, modlitbičky a hořické trubičky

Rodné městečko Karla Jaromíra Erbena Miletín najdete 11 km od naší chalupy na opačném úpatí Zvičiny.

Slavného rodáka si můžete připomenout na místní naučné stezce.

 

Naučná stezka K.J. Erbena

První část naučné stezky (5 km) začíná u jeho rodného domu. Trasa vede ke studánce na Koši, kde je umístěna socha Polednice a lavička. Třetí zastavení se jmenuje Popraviště podle skutečného účelu, kdy město získalo od krále Přemysla Otakara II. hrdelní právo. Události tohoto místa Erbena inspirovaly k napsání balady Dceřina kletba. Čtvrté místo se jmenuje Hoj jede z lesa pán… a je zde kromě tabule a posezení umístěna i dřevěná socha Pána, který odsud shlíží na Erbenův rodný domek. K tomuto místu se váže balada Zlatý kolovrat. Pátým zastavením jsou Miletínské lázně, kam se lidé přicházeli léčit. Zde najdete i zmínku o příteli Erbena K. H. Máchovi. Na další zastávce máte možnost porovnat stávající výhled s pohledem dobovým. Stojí zde sloup s křížkem z roku 1811, kdy se Erben narodil. Sedmé místo se jmenuje Po stopách předků – hřbitov a získáte zde informace o Erbenově rodině, která je zčásti pochována na zdejším hřbitově. Předposlední zastávkové místo – Erbenovi tváří vstříc – je věnováno pomníku a jeho historii. Poslední zastávkou je Parkáň, v prostoru věže naleznete informace o škole, klášteru, zámku atd.

Druhá část NS začíná rovněž u Erbenova rodného domu.. Dále vede trasa přes Červenou Třemešnou (kostel sv. Jakuba Většího, balada Poklad) a Vrbiny (balada Svatební košile) až ke kostelu sv. Petra a Pavla na Byšičkách (balada Svatební košile). Odtud stezka prochází kolem rybníků Hluboký (balada Vodník) a Nadýmák (balada Štědrý den). Další zastávka je v osadě Vlkanov (vyhlídka na Zvičinu) a přes Miletínek (Erbenovy pohádky) nás cesta zavede zpět do Miletína (dům čp. 126, bývalý pivovar). Délka trasy je cca 14 km, naleznete zde 10 zastavení.

 Dalším pěkným výletním cílem v okolí je bývalé poutní místo s pramenem, takzvané Svatojánské Lázně.

Erben tato místa poznal v dobách jejich rozkvětu a umístil sem část balady Zlatý kolovrat. Místo ho rovněž společně s Braunovým betlémem u Kuksu inspirovalo k básni Záhořovo lože.

Pro Erbena byla krajina Podzvičinska úžasným inspiračním zdrojem a řada obcí se dodnes pře o to, kde přesně se odehrává děj jednotlivých básní ze sbírky Kytice.

V Miletíně můžete také navštívit zámecké muzeum. K vidění je zde unikátní sbírka malovaných opon a makety postav z vybraných inscenací, můžete si také vyzkoušet masky a nejrůznější divadelní technická zařízení.

Miletínské modlitbičky

Určitě se zastavte na miletínském náměstí a nezapomeňte ochutnat místní sladkou specialitu - Miletínské modlitbičky. Malé zákusky jsou vyráběné podle původní receptury a tvarem připomínající modlitební knížky. Originální pochoutku z perníkového těsta vymyslel další z rodu Erbenů, cukrář Josef, v roce 1864.

Pravé hořické trubičky

Další pěknou místní atrakcí zejména pro děti a milovníky sladkého je exkurze ve výrobně hořických trubiček (https://www.horicketrubicky.cz/turismus.php). Pokud nemáte program pro špatné počasí, nahlédněte sem do zákulisí ruční výroby Čechy milované oplatky. Ochutnáte všechny druhy pochoutek, které zde vyrábí a ještě si můžete vlastnoručně stočit vlastní trubičku. Exkurzi je třeba objednat den předem přes webové stránky , cena za osobu je 20 Kč. Ve firemní prodejně si můžete koupit co vám zachutnalo, nebo hezké dárkové balení pro někoho, komu udělá radost. Otevírací doba po – pá 7 – 15:00. Exkurzi jde spojit s návštěvou naučné stezky, která vede nedaleko továrny.

 

 

Adresa

Souvrať 30 č.p., Mostek, 544 75

50.467898, 15.723184

Google Maps             Mapy.cz

 

 

 

 

 

Kontakt

Email: chalupa@napotoku.cz

Telefon: 608 275 666

Kontaktujte nás ⇒  ZDE

 

 

Termíny pobytů

Hlavní sezona: červenec, srpen

Vánoce 2024: VOLNO, SILVESTR 2024: obsazeno

Pobyty o letních prázdninách začínají a končí sobotou.

 

    

Copyright © 2020 Chalupa Na Potoku

Search