Klášter Hostinné

Pokud máte rádi historii a umění, navštivte unikátní expozici městského muzea v Hostinném. Františkánský klášter je raně barokní stavba z let 1677-1684 postavená Wolfgangem Dientzenhoferem, jedním z nejvýznamnějších architektů evropského baroka, podle plánu pražského stavitele Martina Reinera. Muzeum je věnované historii františkánů, rodákům a významným osobnostem města. 

V dvoulodním kláštera kostele Neposkvrněným početí­ Panny Marie se nachází­ Galerie antického umění­. V historických prostorách prvního patra kláštera jsou umístěny stálé sbírky městského muzea. V areálu kláštera se nachází také městská knihovna.

Nová expozice seznamuje s vývojem města Hostinného od doby kolonizace Podkrkonoší počátkem 13. století až do roku 1948. Unikátní je kolekce ručně vyřezávaných včelích úlů. V ambitu kláštera se nachází­ soubor rozměrných lunet ze 17. století­, zobrazujících epizody z života svatého Františka z Assisi. Vystavené odlitky antických plastik z majetku Univerzity Karlovy v Praze jsou součástí­ jedné z nejvýznamnější­ch evropských sbírek a představují­ výběr nejlepších děl, která byla v antickém sochařství vytvořena.

V přízemí  konventu se nacházela klášterní lékárna a v prvním patře byl roku 1728 zřízen špitál pro poutníky a chudé. Součástí kláštera byla také zelinářská a bylinná zahrada. Františkáni z vypěstovaných rostlin vyráběli léčiva, masti a čaje, v sadech chovali včely. Klášter sloužil františkánům do roku 1950, kdy byl příslušníky tehdejší státní bezpečnosti vyklizen a řádoví bratři byli uvězněni v internačním táboře. Františkánský klášter do nedávné minulosti chátral, dočkal se ovšem zdařilé rekonstrukce a roce 2012 byl oceněn titulem Stavba roku.

Více informací naleznete na webu http://klasterhostinne.cz/

Hostinné je ze Souvrati vzdálené 13 km, dostanete se sem za 17 minut autem.

Adresa

Souvrať 30 č.p., Mostek, 544 75

50.467898, 15.723184

Google Maps 

Mapy.cz

 

 

 

 

Kontakt

Email: chalupa@napotoku.cz

Telefon: 608 275 666

Kontaktujte nás:  ZDE

www.napotoku.cz

 

Termíny pobytů

Hlavní sezona: červen, červenec, srpen

Vánoce 2024: VOLNO

Silvestr 2024: OBSAZENO

Pobyty o jarních a letních prázdninách začínají a končí sobotou.

 

    

Copyright © 2020 Chalupa Na Potoku

Search