Hrad Pecka

Zveme Vás na hrad Pecka, který je nazýván perlou Podkrkonoší

V dochozí vzdálenosti ze Souvrati můžete navštívit zříceninu původně gotického hradu, který se od 13. století tyčí nad stejně pojmenovaným městečkem.

Ze zachovalých ochozů a hradní vyhlídky je nádherný rozhled do okolí – na Krkonoše a Sněžku, Černou horu, vrchy Zvičinu, hrady Kumburk, Bradlec a Tábor.

Hrad má dlouhou a pohnutou historii. V roce 1830 zde došlo k rozsáhlému požáru a k následné zkáze hradu přispěli i obyvatelé Pecky, kteří v 19. století používali zdejší kámen a zdivo ke stavbě svých domků. K částečné záchraně a restaurátorskému zásahu došlo až po roce 1960. Objekt nejvíce vzkvétal v 17. století - v době, kdy zde žil a tvořil hudební skladatel, spisovatel, cestovatel a politik Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (1564 – 1621).

Po prohlídce příkopů, opevnění, hradní věže a osvětlené studny (hloubka 56 metrů) můžete zavítat do samotného hradu. S průvodcem si projdete sály, mučírnu, sklepení i černou kuchyň. Expozice jsou zaměřeny nejen na dějiny hradu, ale zejména na život a dílo Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic.

Kostel sv. Bartoloměje

Farní kostel na Pecce je jeden z nejkrásnějších barokních kostelů v České republice.
Kostel sv. Bartoloměje zasvěcený patronu městečka pochází z roku 1384. Současný zděný kostel, barokní chrám se štíhlou věží, byl postavený v letech 1751 až 1753. Bohatá výmalba vnitřních stěn a klenby pochází z r. 1756.

Na obvodu vnějších zdí kostela jsou umístěny kamenné reliéfy 14 zastavení Křížové cesty z roku 1722. Pomník u jižní stěny kostela je vystavěný na památku mučednické smrti lidického faráře Josefa Štemberka, místního rodáka, zastřeleného spolu lidickými muži 10. června 1942.
 

Městečko Pecka

Sama Pecka je malebné poklidné městečko, kde se zastavil čas. Původ jejího jména je odvozen od kopce, který svým tvarem připomíná pecku.
Na upraveném náměstí rámovaném několika měšťanskými domy z poloviny 19. století, hotely Roubal a Koruna stojí morový sloup z roku 1720 zakončený Korintskou hlavicí a sochou Panny Marie. Sloup je obklopen na dvou stupních posazenou osmibokou kuželkovou balustrádou osazenou osmi sochami světců.

Ozdobou náměstí je funkční raně barokní kašna. V městečku je dochováno několik původních roubených stavení. Za návštěvu stojí i místní hřbitov, právě z něj budete mít krásný výhled na hrad i kostel sv. Bartoloměje zároveň.

Koupaliště Pecka

Přímo z Hradu dojdete po žluté značce ke krásnému koupališti s velikým bazénem 37 x 42 metrů s perfektní kvalitou vody.

Na Pecce se každoročně v červnu koná tradiční akce Dobývání hradu Pecka. Těšit se můžete na divadelně vojenskou rekonstrukci historie. V červnu Pecka hostí také stejnojmenný hudební a divadelní festival pořádaný občanským sdružením Bezdružic. Užijete si víkend plný divadla, hudby, různých workshopů a filmových projekcí. V červenci se konává na hradě Country festival. V kempu Pecka, sousedícím s koupalištěm, zase každoročně v lednu hostí závod na historických lyžích.

Výlet z Pecky na Krkonošskou vyhlídku

Po návštěvě hradu se můžete vydat z rozcestníku na Pecce po žluté turistické značce zhruba 2 km k Hornímu Javoří. Následně vaše trasa povede asi 1 km k obci Arnoštov až k rozcestníku na Bukovinu u Pecky a odtud zahnete doleva a asi po půl kilometru dojdete stále po žluté až ke Krkonošské vyhlídce.

V nadmořské výšce 531 m se nachází jedno z nejpůsobivějších rozhledových míst v Podkrkonoší, před vámi se totiž otevře nádherný rozhled nejen na Krkonoše, ale také na Jičínsko, Prachovské skály, Tábor, Trosky, Kumburk, Bradlec, Kozákov, Ještěd a Zvičinu.

Přírodní památka - údolí Javorky

Po modré se vrátíte asi 2 km zpátky na Pecku. Provázet vás budou úchvatné pohledy na krásnou krajinu, ale také zdejší podhorskou architekturu, zejména roubené chalupy.

Vychutnat si můžete pohled na údolí říčky Javorky, která se vine v délce zhruba 5 km mezi Ostroměří a Šárovcovou lhotou. Údolí, které odděluje Mlázovický a Hořícký Chlum a je přírodní památkou. Důvodem ochrany této vzácné lokality jsou slatinné louky u přirozeného toku Javorky s výskytem chráněných druhů rostlin a živočichů.

Z Mostku na Pecku a lesem zpátky

Z Mostku je to na Pecku asi 8 km. Pro půldenní pěší výlet s dětmi doporučujeme cca 12km okružní trasu. Tu započnete na vlakovém nádraží v Mostku, kde můžete nechat zaparkované auto. Dojedete vláčkem dvě stanice do Borovnice – vlak směr Dvůr Králové jezdí 3x denně - v 9.01, 13:01 a 17:01. Z Borovnice je to po žluté značce na Pecku cca 5 km. Cestou si můžete prohlédnout unikátní nově postavený dřevěný mlýn. Cesta vede lesními cestami, místy po asfaltu a je mírně svažitá. Pokud vyjde počasí, nezapomeňte si s sebou přibalit plavky - na Pecce je krásné koupaliště. Poté se dáte po cyklostezce 4096 přes Staňkov a Červený vrch směrem na Mostek. Procházíte lesními porosty a loukami s vyhlídkou na Zvičinu, nakonec projdete kolem hájovny. Cesta z Pecky na nádraží v Mostku je dlouhá asi 7.8 km.

Adresa

Souvrať 30 č.p., Mostek, 544 75

50.467898, 15.723184

Google Maps             Mapy.cz

 

 

 

 

 

Kontakt

Email: chalupa@napotoku.cz

Telefon: 608 275 666

Kontaktujte nás ⇒  ZDE

 

 

Termíny pobytů

Hlavní sezona: červenec, srpen

Vánoce 2024: VOLNO, SILVESTR 2024: obsazeno

Pobyty o letních prázdninách začínají a končí sobotou.

 

    

Copyright © 2020 Chalupa Na Potoku

Search